Ankara Üniversitesi çatısı altında 1997 yılında kurulan Güzel Sanatlar Fakültemizde, 2015 yılında Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım ile Müzecilik Bölümleri, 2016 yılında Temel Eğitim Bölümü faaliyete geçmiştir. İlk olarak Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım lisans programı açılmıştır. Programın dili Türkçedir, ancak isteğe bağlı mesleki İngilizce dersleri ile yabancı dil eğitimine de özellikle önem verilecektir.
Ankara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, geçmiş kültürleri, kültür varlıklarını ve müzeleri tanıyan çağın bilimsel, teknolojik ve sanatsal bilgisine hakim, yaratıcı, çözüm üreten, sosyal sorumluluk sahibi sanatçı, tasarımcı ve korumacı yetiştirmede öncü bir eğitim kurumu olmayı hedeflemektedir. Gücünü köklü bir yapıya sahip olan Ankara Üniversitesinin akademik birikiminden almaktadır. Güzel Sanatlar Fakültesinin akademik kadrosu kendi uzmanlık alanlarında çok yönlü donanıma sahip, eğitimcilik deneyimleri olan öğretim üyelerinden oluşmaktadır.
Ankara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, araştırmacı, eleştirel ve katılımcı yaklaşımı ile günümüz sanat ortamında öncü, geleceğe yönelik bilimsel projeler geliştirmeyi ve hayata geçirmeyi amaç edinmiş bir eğitim kurumu olarak her geçen gün daha da gelişerek ve yenilenerek yoluna devam edecektir.
Sevgili öğrenciler, Ankara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesini tercih ederek sizin de Ankara Üniversiteli olma ayrıcalığını ve gururunu yaşamanızı dilerim.

Prof. Dr. Ayşe Çakır İlhan
Dekan V.