1967 yılında Ankara’da doğdu. Ankara Atatürk Lisesi (1985) ve Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi’nden mezun oldu (1989). 1990-2003 yılları arasında Güzel Sanatlar Eğitimi ve Sınıf Öğretmenliği Anabilim Dallarında Araştırma Görevlisi olarak çalıştı.

Ankara Üniversitesi Güzel Sanatlar Sanatlar Eğitimi Anabilim Dalı’nda 1993 yılında yüksek lisans, 2000 yılında ise doktorasını tamamladı. DAAD (Almanya Akademik Değişim Servisi) bursu ile 1992 yılında dil eğitimi ve 1996-1998 yılları arasında Berlin Güzel Sanatlar Fakültesi (bugünkü adı Berlin Güzel Sanatlar Üniversitesi) Kültür Pedagojisi bölümünde araştırma ve incelemelerde bulundu. 1998 yılında  aynı fakültenin (HdK) Oyun ve Tiyatro Pedagojisi Enstitüsü’nün programını tamamladı.

1996 yılında Almanya’nın Überlingen şehrinde Waldorf Okulları’nda çalışmalara katıldı. Ankara Üniversitesi Yaratıcı Drama Tezli ve Tezsiz Yüksek Lisans Programının yürütücülerindendir. 2003 yılında A.Ü. Eğitim Bilimleri Fakültesi’nde İlköğretim Bölümü Sınıf Öğretmenliği Anabilim Dalı’nda Yrd. Doç. Kadrosuna atandı. 2011 yılında Güzel Sanatlar Eğitimi alanında Doçent, 2017 yılında Profesör kadrosuna atandı.

2003 yılında Finans Vakfı’nın doktora sonrası araştırma bursuyla Berlin Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde araştırma ve incelemelerde bulundu. 2006 yılından beri Anadolu Üniversitesi Eğitimde Drama Anabilim Dalı Yüksek Lisans Programında dersler yürütüyor.  2007 yılında DAAD’nin bursu ile Hannover Üniversitesi’nde konuk bilim adamı olarak araştırma ve incelemelerde bulundu. Yaratıcı drama, müze eğitimi, müzede drama, çocuk müzeleri, kültür pedagojisi, halk oyunları gibi konularında çalışmaktadır. Yurt içi ve yurt dışında yaratıcı drama alanının değişik konularında atölyeler yönetmektedir.

2003 yılından beri Çağdaş Drama Derneği’nin (ÇDD) Genel Başkanıdır. Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Birliği (ASSİTEJ), Çocuk ve Gençlik Müzeleri Derneği, Sanat Eğitimcileri Derneği (SEDER) üyesidir. Avrupa Drama Birliği (EDERED), Uluslararası Drama, Tiyatro ve Eğitim Birliği (IDEA) ve Almanya Oyun ve Tiyatro Üst Birliği (BAG Spiel und Theater) kuruluşlarında ÇDD temsilcisidir. Türkiye Halk Oyunları Federasyonu Ulusal Hakemidir. 2016-2018 tarihleri arasında Merkez Hakem, Eğitim ve Bilim Kurulları üyeliği yapmıştır.  2012-2017 yılları arasında Ankara Üniversitesi Kültür Sanat Koordinatörlüğünü, Sağlık Kültür Spor Daire Başkanlığı Koordinatör Yardımcılığını yürütmüştür.  Eğitimde Yaratıcı Drama Kitabıyla 2014 TÜBA Ders Kitapları Teşvik Ödülü ve 2014 Nafi Atuf Kansu Eğitbilim Özendirme Ödülünü almıştır. 2017 yılından beri Ankara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanlığını yürütmektedir.